کدام سم برای سوسک مناسب است؟

شاید جزء بدتر‌ین تجربه‌ها این باشد که وقتی در خواب هستید، متوجه حرکت یک موجود شاخ‌دار روی بدن خود شوید. مبارزه‌ی تن‌به‌تن با سوسک‌ها می‌تواند بسیار نفس‌گیر باشد و شاید از بین بردن یک سوسک به شما این احساس را بدهد که در حال پیروزی در یک جنگ بزرگ هستید. در این مواقع است که تولید سم برای سوسک مثل یک معجزه می‌ماند. سم سوسک کش می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان، دست شما را به‌عنوان پیروز میدان بالا ببرد! با توجه به این‌که تقریباً هیچ کس از دست سوسک‌ها در امان نیست، این مقاله را به موضوع خرید سم کشنده سوسک اختصاص داده‌ایم.

سوسک‌ ها چه مشکلاتی ایجاد می‌ کنند؟

در ابتدای مقاله لازم است به این موضوع بپردازیم که صرف نظر از ظاهر ناپسند، سوسک‌ها می‌توانند چه مشکلاتی را برای انسان‌ها ایجاد کنند؟ بیماری‌های مختلف می‌توانند از راه‌های متعددی مانند تنفس، تماس یا تغذیه به انسان‌ها منتقل شوند. برخی از مشکلاتی که سوسک‌ها می‌توانند برای انسان‌ها ایجاد کنند، عبارتند از:

بیماری‌ ناشی از عامل اشریشیا کولای (E.coli)

سوسک‌ها می‌توانند ناقل برخی از عوامل بیماری‌زا مانند اشریشیا کلای (E.coli) باشند. اشریشیا کلای یک عامل باکتریایی بسیار خطرناک است که موجب مسمومیت‌های غذایی می‌شود.

بیماری‌ ناشی از عامل پولیومیلیت (Poliomyelitis)

سوسک‌ها می‌توانند عامل پولیومیلیت را که منجر به فلج اطفال می‌شود را انتقال دهند. این بیماری می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

بیماری‌ ناشی از عامل انتروکوکوس (Enterococcus)

انتروکوکوس یا استرپتوکوکوس از باکتری‌هایی هستند که می‌توانند موجب مننژیت شوند. سوسک‌ها می‌توانند این باکتری‌ها را منتشر کنند.

بیماری‌ ناشی از عامل سالمونلا (Salmonella)

سالمونلا عاملی است که منجر به بیماری‌های خطرناکی مانند تب تیفوئیدی، التهاب معده و روده و اسهال شدید منتهی به اسهال خونی می‌شود. سوسک‌ها می‌توانند این عامل را انتقال دهند.

بیماری‌‌ های انگلی

برخی از انگل‌هایی که ممکن است از طریق سوسک‌ها به انسان منتقل شوند شامل کرم سوزنی، کرم نواری، کرم قلاب‌دار و کرم حلقوی هستند. از آن‌جایی‌که ابتلاء به این انگل‌ها بسیار خطرناک است استفاده از سم برای سوسک ضروری به‌نظر می‌رسد.

 

آلرژی های ناشی از سوسک ها

فضولات، بزاق و پوست‌های ریخته شده‌ی ناشی از پوست‌اندازی، موجب بروز واکنش‌های آلرژیک و آسم می‌شود. به‌دلیل وجود پروتئین‌های خاص در بدن سوسک‌ها، در برخی از افراد آلرژی ایجاد می‌شود. اگر در محل زندگی یا کار شما سوسک وجود داشته باشد، بزاق موجود در هوا می‌تواند موجب آلرژی شما شود. به همین دلیل مصرف سم برای سوسک بسیار ضروری می‌باشد.

چرا مبارزه تن‌به‌تن با سوسک ها جواب نمی دهد؟

هجوم سوسک‌ها می‌تواند یک مشکل جدی باشد! آن‌چه باعث نگرانی می‌شود، نرخ بالای تولید‌مثل آن‌ها است. تولید چهارصد تخم توسط یک سوسک ماده طی مدت یک سال، می‌تواند ارتشی از سوسک‌ها را ایجاد کند. این را هم فراموش نکنید که سوسک‌ها در هنر پنهان‌کاری، متخصص هستند، به‌عبارتی اگر زمانی سوسکی را دیدید، مطمئن باشید در شکاف‌های نزدیک، سوسکی دیگر در کمین است!

چرا استفاده از سم برای سوسک ضروری است؟

سوسک‌ها احتمالاً منفورترین حشرات هستند و البته دلیل خوبی هم برای این لقب وجود دارد! صرف نظر از آن‌هایی که بال دارند و می‌توانند انسان را تا مرز سکته، پیش ببرند، سوسک‌ها بدن لغزنده‌ای دارند، سریع حرکت می‌کنند و می‌توانند از هر چیزی بالا بروند. اگر هنوز درباره‌ی منفور بودن آن‌ها شک دارید بهتر است خود را در حال خواب و یک سوسک را روی صورت خود تصور کنید که شاخک‌هایش را مدام روی چشم‌هایتان حرکت می‌دهد!

از طرفی سوسک هایی که در کسب و کار شما مشاهده می شوند، می توانند شهرت شما را از بین ببرند زیرا وجود آن‌ها با استانداردهای بهداشتی ضعیف، مرتبط است.

علاوه بر این، سوسک‌ها آفات بسیار مقاومی هستند و دلیل این امر این است که آن‌ها برای زنده ماندن به مقدار کمی غذا نیاز دارند، اما به‌معنای واقعی کلمه آن‌ها هر چیزی را می‌خورند. دلیل دوم این است که آن‌ها در تعداد زیادی تکثیر می‌شوند و این به این معنی است که شما می‌توانید خیلی سریع با یک لشکر بسیار بزرگ رو‌به‌رو شوید. دانستن چگونگی خلاص شدن از شر آن‌ها از طریق سم برای سوسک برای مقابله سریع و موثر، بسیار مهم است.

علائم هجوم سوسک‌ ها

شناسایی زودهنگام علائم هجوم سوسک‌ها مهم است زیرا می‌توان با مصرف سم برای سوسک از ایجاد مشکل بزرگ‌تر جلوگیری کرد. برخی از این علائم عبارتند شامل موارد زیر می‌شوند:

بوی عجیب

اگر متوجه بوی نامطبوع و ماندگار زیر سینک‌ها، پشت لوازم خانگی یا کمد شدید، وقت آن است که برای خرید سم برای سوسک اقدام نمایید. این بو را می‌توان به‌صورت بوی ناشی از کپک‌زدگی و گاهی شبیه بوی بادام توصیف کرد.

فضله‌ی سوسک

فضولات سوسک قابل مشاهده خواهند بود. برای سوسک‌های کوچک، فضله‌ها مانند فلفل سیاه مشهود خواهند بود. سوسک‌های بزرگ‌تر فضولات استوانه‌ای شکل بیشتری تولید می‌کنند. اگر فضله‌ی سوسک را مشاهده می‌کنید به‌جای تمیز کردن و مشاهده‌ی مجدد آن‌ها، به‌فکر خرید سم کشنده سوسک باشید.

سم مخصوص تخم سوسک

تخم‌های سوسک‌ها معمولاً در یک کپسول با نام اوتکا (Ootheca) قرار دارند و دفع می‌شوند. تخم‌های سوسک به رنگ تیره هستند و معمولاً در نواحی مرطوب یافت می‌شوند. یکی دیگر از مناطقی که ممکن است این تخم‌ها را پیدا کنید، نواحی نزدیک به مواد مغذی است. استفاده از سم برای سوسک می‌تواند تخم‌ها را از بین ببرد.

سم مخصوص تخم سوسک

سم مخصوص تخم سوسک

پوست حاصل از پوست‌ اندازی

سوسک‌ها نیز همانند سایر حشرات پوست‌اندازی می‌کنند، بنابراین به‌راحتی می‌توان پوست آن‌ها را زیر تشک، پشت کاغذ دیواری یا در شکاف‌های دیوار پیدا کرد. این محفظه‌های تخم‌مرغی بیضی شکل ممکن است در مبلمان نیز آویزان شده باشند. در این زمان است که سم سوسک کش بسیار موثر است.

آسیب به وسایل

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، سوسک‌ها تقریباً هر چیزی را می‌خورند و این موضوع می‌تواند آسیب قابل‌توجهی به وسایل وارد کند. آنها اغلب آثار جویدن و سایر آسیب‌های قابل مشاهده را در طیف وسیعی از سطوح و بسته‌بندی‌ها بر جای می‌گذارند. استفاده از سم برای سوسک می‌تواند به حفظ وسایل کمک کند.

کدام سم برای سوسک مناسب است؟

کدام سم برای سوسک مناسب است؟

کدام سم برای سوسک مناسب است؟

چگونه از هجوم سوسک‌ها جلوگیری کنیم؟

پیش‌گیری همیشه بهتر از درمان است و می‌تواند منجر به صرفه‌جویی در زمان و هزینه شود. بنابراین بهتر است ضمن خرید سم برای سوسک به نکات مهم زیر برای جلوگیری از هجوم این موجودات توجه کنید:

منابع غذایی را بدون سرپوش در محیط قرار ندهید

سوسک‌ها به‌شدت به غذایی که ما در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم، متکی هستند و برای رسیدن به یک منبع غذایی تلاش زیادی می‌کنند. آن‌ها از تغذیه با قند و پروتئین بالا و منابع غذایی پر از کربوهیدرات لذت می‌برند، بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از هجوم آن‌ها این است که هیچ منبع غذایی را در اطراف خود رها نکنید.

سطوح را تمیز نگه دارید

سوسک‌ها غیربهداشتی و ناقل بسیاری از بیماری‌ها هستند، بنابراین یکی از راه‌های پیش‌گیری از هجوم آن‌ها، تمیز نگه داشتن سطوح خانه یا محل کار است. به‌خصوص تمیز نگه داشتن مناطقی که غذا در آنجا آماده یا نگه‌داری می‌شود (مانند آشپزخانه و انباری) بسیار ضرورت دارد.

شکاف‌ ها و درز‌های خانه را بپوشانید

اطراف خانه یا محل کار خود را بررسی کنید و شکاف‌ها یا درز‌های موجود در سینک آشپزخانه و کمد‌ها و شکاف‌های اطراف لوله‌ها را ببندید.

زباله‌ ها را سریع به بیرون از خانه انتقال دهید

از جمله منابعی که برای سوسک‌ها بسیار جذاب است، زباله‌ها هستند. نگه داشتن زباله در محیط علاوه بر ایجاد بوی نامطبوع، امکان افزایش باکتری‌ها را افزایش می‌دهد و زمینه را برای تجمع سوسک‌ها ایجاد می‌نماید.

حمام و دست‌شویی را از نظر رطوبت مورد بررسی قرار دهید

یکی دیگر از مواردی که سوسک‌ها به آن علاقه‌ی زیادی دارند، محیط‌های مرطوب است. به همین دلیل لازم است که وجود نشتی در مناطقی مثل حمام و دست‌شویی را به‌دقت مورد بررسی قرار دهید.

استفاده از سم برای سوسک

با توجه به این‌که سوسک‌ها انواع مختلفی دارند باید بتوان برای مقابله با هر کدام روشی مجزا را در نظر گرفت. استفاده از سم برای سوسک روش مناسبی است زیرا با استفاده از آن می‌توان به جنگ انواع سوسک‌ها رفت. سم سوسک ریپلزال و سم سوسک رونج از بهترین سم‌های موجود در بازار برای مقابله با سوسک‌ها هستند.

سم سوسک ریپلزال

سم برای سوسک ریپلزال به‌طور تخصصی برای مبارزه با انواع سوسک‌ها طراحی شده است اما علاوه بر آن می‌تواند تقریباً بر 50 گونه از آفات دیگر نیز تاثیرگذار باشد. سوسک‌های کابینتی، آمریکایی، سوسری و آن دسته از سوسک‌هایی که نواری هستند، در برابر این سم تسلیم خواهند شد.

سم برای سوسک ریپلزال هیچ بو و رنگی ندارد و از این نظر می‌تواند جایگزین مناسبی برای انواع اسپری‌های سوسک‌کش باشد. از طرفی این سم از موادی ماند سابپرمترین و اسیدبوریک پروسوییت تشکیل شده است که این ترکیبات معمولاً برای انسان‌ها بدون ضرر هستند.

مکانیسم اثر سم سوسک ریپلزال

به‌طور کلی مکانیسم اثر سم برای سوسک باید به‌صورتی باشد که مصرف سم برای یک سوسک موجب مرگ سایر سوسک‌ها نیز شود. از آن‌جایی‌که سوسک‌ها موجوداتی هستند که از بقایا یا فضولات سایر موجودات از جمله سوسک‌های دیگر تغذیه می‌کنند، مصرف سم توسط یک سوسک می‌تواند موجب مرگ سایر سوسک‌ها نیز شود.

 

هدف از تهیه‌ی این سم برای سوسک این است که با تاثیر بر سیستم عصبی آفات، مانع از فعالیت صحیح اندام‌های آن‌ شود.

مزایای سم سوسک ریپلزال

از جمله مهم‌ترین مزایای سم برای سوسک ریپلزال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یکی از مزایای این سوسک‌کش این است که بر تخم‌های محافظت شده نیز موثر می‌باشد. معمولاً سموم بر تخم سوسک‌ها تاثیرگذار نیستند. برای مشاهده‌ی تاثیر سوسک کش ریپلزال کافی است مقداری از آن را روی تخم‌های سوسک (که معمولاً در قسمت زیرین و پشت یخچال یا کابینت، پشت لباس‌شویی یا ظرف‌شویی، زیر سینک، زیر کابینت‌های بالایی و در قسمت اتصالات مشاهده می‌شوند)، بریزید.
 • استفاده از سم برای سوسک ریپلزال بسیار آسان است.
 • ماندگاری این نوع از سم در محیط بالا است. در نتیجه نیازی به استفاده‌ی مکرر یا خرید انواع سم برای سوسک دیگر به حداقل می‌رسد.
 • در محیط‌های مختلفی مانند رستوران‌ها، کارخانه‌ها، قنادی‌ها و … می‌توان از این سم استفاده کرد.
 • این سم آسیبی به محیط زیست نمی‌رساند.
 • بسیار مهم است که یک سم برای انسان مشکلی ایجاد نکند. سم ریپلزال آسیبی به حیوانات خانگی و انسان وارد نمی‌کند. ضمن این‌که این سم از نظر ایجاد حساسیت نیز امتحان خود را پس داده است.
 • از نظر اقتصادی هم این سم، بسیار مقرون به‌صرفه است.
 • این سم در بسته‌بندی‌های یک، دو و چهار لیتری به بازار عرضه می‌شود.

سم کشنده سوسک رونج

سم برای سوسک رونج که با نام ریونج نیز شناخته می‌شود یک سم سوسک‌کش بسیار قوی است و قابلیت مقابله با جمعیت زیادی از آفت‌ها را دارا است.

مکانیسم اثر سم سوسک رونج

سم برای سوسک رونج نسل جدیدی از پرثروئید‌ها است که می‌تواند با جمعیت متعددی از سوسک‌ها مقابله نماید. به‌طور کلی برای استفاده از این سم کافی است که یک لیتر از آن را با 4 لیتر آب رقیق کنید و برای مساحتی بالغ بر 70 متر مورد استفاده قرار دهید. می‌توانید این محلول را در یک بطری ریخته و روی قسمت‌های مختلف اسپری کنید.

مزایای سم سوسک رونج

از جمله مهم‌ترین مزایای سم برای سوسک رونج می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این سم سوسک ماندگاری بسیار بالایی دارد به‌طوری که میزان ماندگاری آن حدود 4 ماه برآورد شده است.
 • استفاده از این سم آسان است.
 • از این سم سوسک می‌توان در بخش‌های مختلف ساختمان استفاده کرد.
 • سم رونج بسیار قوی است و قدرت اثر بالایی دارد.
 • ترکیبات این سم سوسک بدون بو و ضرر برای انسان و حیوانات خانگی هستند.
 • این سم دوستدار محیط زیست است و آسیبی به آن وارد نمی‌کند.
 • استفاده از این سم سوسک برای مکان‌های عمومی مانند کارخانجات، رستوران‌ها، مغازه‌های فروش لبنیات، نانوائی‌ها و سایر موارد، منعی ندارد.
 • این سم کشنده بر انواع سوسک‌ها که متداول‌ترین آن‌ها سوسک‌های سیاه بالدار و فاضلاب هستند، موثر است.
 • از نظر اقتصادی این سم مقرون‌به‌صرفه است.
 • سم رونج در بسته‌بندی‌های 1 و 4 لیتری به بازار عرضه می‌شود.

سخن آخر:

سوسک‌ها در همه جا هستند و آن‌ها همه جا را خانه‌ی خود می‌دانند! نمی‌توان از آن‌ها توقع داشت که وجود نداشته باشند اما می‌توان محیط زندگی یا کار خود را از وجود آن‌ها پاک‌سازی کرد. با توجه به این‌که سوسک‌ها می‌توانند آلودگی را به خانه انتقال دهند، استفاده از سم برای سوسک می‌تواند یک راه مناسب برای مقابله با گروه بسیاری از آن‌ها باشد.

اگرچه اکثر افراد نگران هستند که سم‌ها روی محیط زیست و سلامت انسان‌ها تاثیرگذار باشند اما سمومی مانند رونج یا ریپلزال تولید شده‌اند که علاوه بر این‌که اثر مخربی بر محیط زیست ندارند، بر سلامت انسان‌ها و حیوانات خانگی نیز تاثیر نخواهند داشت. استفاده از سم برای سوسک می‌تواند یک راه موثر برای مقابله با انواع آفت‌ها باشد.